restingOface@quokk.au to Lemmy Shitpost@lemmy.worldEnglish · 5 months agoLefty taximagemessage-square94linkfedilinkarrow-up1781arrow-down19
arrow-up1772arrow-down1imageLefty taxrestingOface@quokk.au to Lemmy Shitpost@lemmy.worldEnglish · 5 months agomessage-square94linkfedilink
minus-squareYoddel_Hickory@piefed.calinkfedilinkEnglisharrow-up2·5 months agoShould move to a country where the price per gram/mL/unit is displayed on the price tag. Makes this trivial.
minus-squareswab148@lemmy.dbzer0.comlinkfedilinkarrow-up2·5 months agoI live in Texas and this is already standard here, do other states not put unit prices?
minus-squareYoddel_Hickory@piefed.calinkfedilinkEnglisharrow-up2·5 months agoDunno, I don’t live in a (US) state
minus-squareswab148@lemmy.dbzer0.comlinkfedilinkarrow-up1·5 months agoFair, I guess it was more of a question to the assembled commenters.
minus-squarecaptainlezbian@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up2·5 months agoI’ve lived in a few states now and it’s been standard in all of them I’ve lived in. Though it’s mostly been Kroger owned stores
Should move to a country where the price per gram/mL/unit is displayed on the price tag. Makes this trivial.
I live in Texas and this is already standard here, do other states not put unit prices?
Dunno, I don’t live in a (US) state
Fair, I guess it was more of a question to the assembled commenters.
I’ve lived in a few states now and it’s been standard in all of them I’ve lived in. Though it’s mostly been Kroger owned stores